در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی؛ دیدار و هم اندیشی هیئت تونسی با مسئولان پژوهشکده اخلاق و معنویت پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی (ایسکا): هیئتی از پژوهشگران و اساتید دانشگاه های تونس و مالی با رئیس و مسئولان پژوهشکده اخلاق و معنویت دیدار و گفت و گو کردند.
به گزارش خبرنگار ایسکا: نشست هم اندیشی و آشنایی هیئتی هشت نفره از اساتید دانشگاه و مؤسسه المسارات تونس و مالی با مسئولان پژوهشکده اخلاق و معنویت، عصر روز نهم بهمن در سالن کنفرانس شهید مطهریِ مرکز همایش های غدیر برگزار شد. 
به گزارش خبرنگار ایسکا: نشست هم اندیشی و آشنایی هیئتی هشت نفره از اساتید دانشگاه های دو کشور تونس و مالی و اعضای مؤسسه المسارات با مسئولان پژوهشکده اخلاق و معنویت، عصر روز نهم بهمن در مرکز همایش های غدیر برگزار شد. در این جلسه ابتدا اساتید و پژوهشگران هیئت اعزامی تونس معرفی شدند و سپس حجت الاسلام دکتر مهدی علیزاده، رئیس پژوهشکدۀ اخلاق و معنویت ضمن خوش آمدگویی، به تبیین نقش وحدت امت اسلامی در پیشبرد آرمان های اسلام عزیز بین شیعه و سنی و مذاهب گوناگون پرداخت.  وی علم اخلاق را ضرورت جامعۀ جهانی امروز و شاخه ها و کاربردهای آن را بستری سهل الوصول برای نیل به آرمان های اسلام ناب بر شمرد.
دکتر علیزاده همچنین هوشیاری مسلمانان جهان را در مواجهه با توطئه های غرب و خصوصاً صهیونیسم – که در پی ایجاد شکاف و اختلاف بین امت اسلام است- امری لازم و اجتناب ناپذیر دانست و ضمن بیان کلامی گهربار از امیر مؤمنان علی (ع) ضرورت اغتنام فرصت ها را در تقریب مذاهب و همگرایی افق های دید مسلمین یادآور شد.
رئیس پژوهشکدۀ اخلاق و معنویت در ادامه تصریح کرد: وحدت عملی و همکاری جدی میان امت اسلامی برای آزادسازی ظرفیت ها و انرژی های امت نیازمند برداشتن سه گام ضروری مقدماتی است؛ گام اول: اخلاق التعارف (اخلاق شناخت متقابل). گام دوم: اخلاق التعایش (اخلاق همزیستی). گام سوم: اخلاق التعاون (اخلاق همیاری).
در ادامۀ این جلسه، میهمانان تونسی هر یک سخنانی در زمینۀ مباحث مبتلابهِ اخلاق در جامعۀ جهانی، اخلاقیات مورد نیاز مردم جهان و ضرورت عزم عمومی برای رسیدن به نقطۀ مشترک ایراد کردند
.
دکتر احمد شاکرنژاد، مدیر گروه اسلام و مطالعات معنویت، فعالیت های این گروه را نقد و بررسی معنویت گرایی جدید -که خاستگاه غربی داشته و در راستای اهداف غرب ترویج می شود-  دانست و اظهار امیدواری کرد که با سعی و تلاش وافر پژوهشکدۀ اخلاق و معنویت و مؤسسات و مراکز آموزش اخلاق، معنویات اسلامی بیش از پیش شناسانده شود و با تحقیق و پژوهش،  معنویت¬های نوظهور آسیب شناسی شده و ریشه های آن خشکانده گردد.
در ادامه نیز حجت الاسلام دکتر حسن بوسلیکی، مدیر گروه تربیت، اهداف و فعالیت های این گروه و گروه اخلاق پژوهشکده را تشریح کرد که در یک نگاه کلی، شناسایی و بازخوانی آخرین یافته های علوم تربیتی در جهان اسلام و غرب و بازتولید تربیت اسلامی متناسب با نیازهای امروزی است. وی همچنین تصریح کرد:
 در مبحث اخلاق نیز دو مقولۀ الهیات اخلاقی و اخلاق کاربردی مطرح است که گروه اخلاق از میان مباحث گسترده اخلاق کاربردی، به دو زیرمجموعۀ اخلاق زیست پزشکی و اخلاق مدیریت پرداخته است. 
بوسلیکی افزود: روش شناسی اخلاق کاربردی از مواردی است که این پژوهشکده اهتمام جدی به آن دارد و در این زمینه تحقیقات گسترده ای شده که حاصل آن به زودی در قالب کتاب منتشر خواهد شد. 
منبع: تولید محتوای پژوهشکده اخلاق و معنویت اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
کلمات کليدي
اخبار پژوهشکده اخلاق و معنویت, پژوهشکده اخلاق و معنویت, حجت الاسلام مهدی علیزاده, نشست علمی
 
امتیاز دهی
 
 

[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 283
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

مرکز اخلاق و تربیت اسلامی
مجری سایت : شرکت سیگما