فرهنگنامه علوم قرانی

فرهنگ نامه علوم قرانی
در آئین اختتامیه چهارمین همایش و جشنواره دوسالانه ارتقای کیفیت محصولات و فعالیتهای فرهنگی؛ فرهنگنامه علوم قرآنی جایزه برتر را کسب کرد پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): فرهنگ نامه علوم قرآنی، جدیدترین اثر پژوهشی پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی، در چهارمین همایش و جشنواره دوسالانه ارتقای کیفیت محصولات و فعالیت‌های فرهنگی جایزه برتر را در بخش کتاب واژه نامه به خود اختصاص داد.

آیین اختتامیه چهارمین همایش و جشنواره دوسالانه ارتقای کیفیت محصولات و فعالیت‌های فرهنگی همراه با ۵ پنل تخصصی و معرفی ۳۰ محصول فرهنگی و ۶ مقاله برگزیده عصر شنبه ۳۰ دی ماه در مجموعه باغ کتاب تهران برگزار ‌شد.
جایزه نویسندگی حوزه انقلاب اسلامی به کتاب "وقتی مهتاب گم شد" خاطرات شهید علی خوش لفظ نوشته «حمید حسام» رسید همچنین جایزه نویسندگی دفاع مقدس را کتاب «همه سیزده سالگی‌ام»  نوشته گلستان جعفری دریافت کرد و جایزه برتر کتاب واژه‌نامه را کتاب "فرهنگنامه علوم قرآنی" تالیف محققان پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی، منتشر شده در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی قم دریافت کرد. جایزه  کتاب خاطرات شهدای دفاع مقدس حوزه هنری انقلاب اسلامی نیز به کتاب گلستان یازدهم نوشته «بهناز ضرابی‌زاده» رسید. جایزه پایگاه الکترونیکی به بزرگترین پایگاه الکترونیکی مجلات علوم انسانی «نور مگز» رسید.
فرهنگ نامه علوم قرآنی، جدیدترین اثر پژوهشی پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی است که مبتنی بر منطق نظام یافته اصطلاح نامه علوم اسلامی است، علاوه بر مرجع بودن برای اهل تحقیق، می‌تواند کاربران اصطلاح نامه را به معانی و شواهد و اسناد شکل گیری اصطلاحات این حوزه از علوم اسلامی راهبری کند. زبده نویسی، توزیع مطالب ذیل اصطلاحات خرد و کلان و استفاده از منابع جدید و در دسترس امروزی، در کنار منابع دست اول و کتب مرجع، سبب شده تا این فرهنگ نامه در نوع خود کم نظیر باشد و انتظار علاقه‌مندانی را که در صددند در حوصله و مجالی اندک، اطلاعات معتبری در باب هر اصطلاح بیابند، برآورده سازد.
فرهنگنامه علوم قرآنی ـ که از بررسی بیش از چهارصد منبع و مدرک علوم قرآنی فراهم آمده است – دارای ۴۸۴۲ اصطلاح است که ۲۹۲۶ اصطلاح آن اصلی (مدخل) و ۱۹۲۶ اصطلاح ارجاعی می‌باشد و شامل مباحث پیرامونی قرآن (مباحث حول القرآن) بوده و به موضوعاتی مانند: تفسیر و مفسران، انواع تفاسیر و گرایش‌های تفسیری، ترجمه های قرآن، علم تجوید، علم قرائات، مباحث تاریخ قرآن و ... می‌پردازد؛ و می تواند مورد استفاده اقشار مختلف اعم از متخصصان حوزه علوم قرآنی، و همچنین فضلای حوزه و دانشجویان رشته‌های مرتبط و عموم علاقه‌مندان به مباحث قرآنی قرار گیرد.
قابل ذکر است این کتاب فاخر سال ۱۳۹۴ طی مراسمی در محضر مرجع عالیقدر، حضرت آیت الله صافی گلپایگانی رونمایی شد، که ایشان ضمن دعا برای پدیدآورندگان، در تجلیل این اثر فاخر فرمودند: "بنده واقعا نمی دانم با چه زبان و بیانی تشکر کنم از شما و عزیزانی که این کار بزرگ و افتخار آمیز را برای عالم روحانیت و مسلمانان انجام داده اند. خیلی خیلی خیلی کار بزرگی را انجام دادید و من تشکر می کنم. من مقداری که مطالعه کردم متوجه شدم چه  کتابی است و چه زحماتی کشیده شده و  خدمت بزرگی به حمدالله انجام شده است . . . . . حوزه باید اینها را ترویج کند، من فکر می کنم هر یک از فضلای حوزه باید اقلا یک بار این کتاب را تا آخر مطالعه کند. رشته های مختلفی که در این کتاب آمده همه عالی و با اهمیت است و خیلی هم زحمت کشیده اند."
آقای دکتر سیدعبد الکریم حسن پور به عنوان نماینده پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در این مراسم حضور داشت.
قابل ذکر است، پیش از این در "دومین همایش ملی ارتقای کیفیت آثار و فعالیت‌های فرهنگی " سال ۱۳۹۲، کتاب "فرهنگنامه اصول فقه" تالیف پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی، تقدیر شده بود.

معرفی فرهنگ نامه علوم قرآنی:
فرهنگ نامه علوم قرآنی، از آثار پژوهشی پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی است که مبتنی بر منطق نظام یافته اصطلاح نامه علوم اسلامی است، علاوه بر مرجع بودن برای اهل تحقیق، می‌تواند کاربران اصطلاح نامه را به معانی و شواهد و اسناد شکل گیری اصطلاحات این حوزه از علوم اسلامی راهبری کند. زبده نویسی، توزیع مطالب ذیل اصطلاحات خرد و کلان و استفاده از منابع جدید و در دسترس امروزی، در کنار منابع دست اول و کتب مرجع، سبب شده تا این فرهنگ نامه در نوع خود کم نظیر باشد و انتظار علاقه‌مندانی را که در صددند در حوصله و مجالی اندک، اطلاعات معتبری در باب هر اصطلاح بیابند، برآورده سازد.
فرهنگنامه علوم قرآنی ـ که از بررسی بیش از چهارصد منبع و مدرک علوم قرآنی فراهم آمده است – دارای ۴۸۴۲ اصطلاح است که ۲۹۲۶ اصطلاح آن اصلی (مدخل) و ۱۹۲۶ اصطلاح ارجاعی می‌باشد و شامل مباحث پیرامونی قرآن (مباحث حول القرآن) بوده و به موضوعاتی مانند: تفسیر و مفسران، انواع تفاسیر و گرایش‌های تفسیری، ترجمه های قرآن، علم تجوید، علم قرائات، مباحث تاریخ قرآن و ... می‌پردازد؛ و می تواند مورد استفاده اقشار مختلف اعم از متخصصان حوزه علوم قرآنی، و همچنین فضلای حوزه و دانشجویان رشته‌های مرتبط و عموم علاقه‌مندان به مباحث قرآنی قرار گیرد.
قابل ذکر است این کتاب فاخر در سال ۱۳۹۴ طی مراسمی در محضر مرجع عالیقدر، حضرت آیت الله صافی گلپایگانی رونمایی شد، که ایشان ضمن دعا برای پدیدآورندگان، در تجلیل این اثر فاخر فرمودند: "بنده واقعا نمی دانم با چه زبان و بیانی تشکر کنم از شما و عزیزانی که این کار بزرگ و افتخار آمیز را برای عالم روحانیت و مسلمانان انجام داده اند. خیلی خیلی خیلی کار بزرگی را انجام دادید و من تشکر می کنم. من مقداری که مطالعه کردم متوجه شدم چه  کتابی است و چه زحماتی کشیده شده و  خدمت بزرگی به حمدالله انجام شده است... حوزه باید اینها را ترویج کند، من فکر می کنم هر یک از فضلای حوزه باید اقلا یک بار این کتاب را تا آخر مطالعه کند. رشته های مختلفی که در این کتاب آمده همه عالی و با اهمیت است و خیلی هم زحمت کشیده اند."
همچنین لازم به ذکر است این کتاب در هجدهمین همایش کتاب سال حوزه هم شایسته تحسین شناخته شده بود.
منبع: اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
کلمات کليدي
برگزیده
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 1869
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما