سه‌شنبه 7 بهمن 1399   11:24:29
(جهش تولید)

print

در نشست «روش های جنگ نرم در براندازی کشورهای هدف» تشریح شد:

مراتب اعمال قدرت دشمنان اسلام

  • خلاصه :عضو هیأت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) گفت: دشمنان کشورهای اسلامی برای پیشبرد اهداف اشغالگرانه خود در گام اول از جنگ سخت و در مرحله بعد از کودتا و در نهایت از جنگ نرم استفاده می کنند.

به گزارش پایگاه خبری دفتر تبلیغات اسلامی ( تبلیغ نیوز )، حجت الاسلام سیدمحمدتقی آل غفور در نشست هم اندیشی مبلغان نخبه در عرصه ایمان و باورهای دینی با موضوع «روش های جنگ نرم در براندازی کشورهای هدف» که به همت اداره امور تبلیغ نخبگانی معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد، به بیان مطالبی در خصوص جنگ نرم و راه های مقابله با آن پرداخت.

وی به مسأله سیاست و معنای آن در جنگ نرم اشاره کرد و گفت: جنگ های نرم در فضای سیاسی مطرح و صورت می گیرد، البته منظور ما از سیاست در این کلام، یعنی علم و هنر به دست گرفتن قدرت و اعمال آن در راستای مقاصد خود در کشور هدف است.

عضو هیأت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) تصریح کرد: موضوع سیاست در جنگ نرم، قدرت است؛ یعنی فردی که وارد فعالیت های سیاسی می شود، به دنبال کسب قدرت است، چه به آن اذعان داشته باشد یا به زبان نیاورد؛ باید توجه داشت قضاوت در مورد قدرت به نحوه و چگونگی اعمال قدرت بر افراد تحت امر برمی گردد، وگرنه نفس قدرت مشکل ندارد و اگر در راه درست و به صورت صحیح اعمال شود، کارگشا خواهد بود.

عضو هیأت علمی دانشگاه باقر العلوم(ع) با اشاره به انواع اعمال قدرت و تحمیل آن توسط استکبار جهانی بر دولت های منطقه، تصریح کرد: استکبار در زمان های گذشته برای اعمال قدرت و دخالت در نظام کشورهای هدف براندازی، با لشکرکشی به سرحدّات آن کشور، وارد جنگ های سخت و فیزیکی می شد اما با توجه به هزینه های بالای این نوع جنگ، یا به اهداف خود دست پیدا نمی کردند یا در گاهی مواقع با شکست مواجه می شد.

وی روش «دست نشاندگی» یا همان کودتا را دیگر راه هجمه دشمن برشمرد و گفت: با گذر زمان و به موازات پیشرفت علم و هزینه های بالای جنگ سخت، نوع تهاجم کشورهای استکبار در صده اخیر تغییر کرد و به شکل «کودتا» درآمد که کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ در ایران، نمونه بارز آن می باشد.

حجت الاسلام آل غفور با اشاره به زمان حال و تغییر شرایط و فضای کشورهای مورد تهاجم استکبار جهانی اظهار داشت: در حال حاضر با شکل جدیدی از اعمال قدرت و تحمیل عقائد استکبار جهانی بر کشورهای مورد هدف روبرو هستیم که نه شاهد لشکرکشی استکبار و نه گماردن فردی به عنوان "دست نشانده" برای اعمال کودتا هستیم، بلکه با یک سری فعالیت های به ظاهر بشردوستانه و زیبا اما در باطن مخرّب و به هم زننده نظام و فرهنگ کشورهای هدف با عنوان «جنگ نرم» مواجه هستیم.

وی گفت: در جنگ سخت، مقاصد و اهداف دشمن بر کشور هدف تحمیل می شد اما در جنگ نرم با استفاده از فضای رسانه ای و ایجاد باورهای غلط در میان افراد جامعه، کشور هدف آن را با طیب خاطر می پذیرد که این یک امر خطرناکی می باشد؛ چون در جنگ سخت، دشمن و فعالیت های آن مشخص است و اگر تقابلی هم صورت نگیرد، افراد آن کشور می دانند که فعالیت های دشمن مخرّب است، اما در جنگ نرم، مردم فعالیت های خصمانه دشمن را با دید فعالیت های بشردوستانه می بینند.

عضو هیأت علمی دانشگاه باقر العلوم(ع) خاطرنشان کرد: در جنگ نرم، کشور مهاجم در مرحله اول حتی مرحله دوم نیز قصد سرنگونی کشور هدف را ندارد، بلکه در پی استحاله آن نظام می باشد، چون نظامی که فقط اسم آن مثلاً "اسلامی" است اما رفتارهای غیر اسلامی در آن رواج داشته باشد، برای سرنگون شدن، فعالیت و هزینه های به مراتب کمتری را دارد.

 
امتیاز دهی
 
 

ravabet.omomi@dte.ir
۰۲۵-۳۱۱۵۲۷۲۷ (مدیریت پرتال)
025-31152796
ایران قم میدان شهداء
بيشتر
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما