به همت پژوهشکده فلسفه و کلام انجام شد: نشست علمی «نقد کتاب درباره شرّ» نشست علمی «نقد کتاب درباره شرّ» با ارائه‌ سرکار خانم دکتر نعیمه پورمحمدی، عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب از سوی پژوهشکدۀ فلسفه و کلام در تالار امام مهدی(عج) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد  در این جلسه که حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر علی شیروانی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه به‌عنوان ناقد کتاب و حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمدعلی مبینی به‌عنوان دبیر علمی جلسه نیز حضور داشتند، نویسنده محترم در آغاز ضمن تشکر از دست‌اندرکاران برگزاری جلسه نقد کتاب، و نیز ناشر این اثر، گزارشی از فصول کتاب و نحوۀ تنظیم، تدوین و ترجمه اثر ارائه دادند. ایشان افزود این کتاب به‌تفصیل مسئله شرّ و پاسخ‌های آن را در دو مجلد به‌ ترتیب در الهیات سنتی و الهیات مدرن بررسی کرده است.

آن‌گاه نویسنده محترم ضمن اشاره به اینکه کتاب در فضای علمی مسئله شرّ در فلسفه و الهیات غربی تنظیم شده است، به ناکام‌بودن تئودیسه‌ها و دفاعیه‌های سنتی در پاسخ به این مسئله پرداختند و سپس برخی پاسخ‌های الهیات مدرن ازجمله الهیات اگزیستانسی، الهیات شبانی و ... را تشریح کردند. در ادامه دکتر شیروانی با تقدیر از تلاش نویسنده محترم ضمن برشمردن محسنات کتاب از جمله تدوین و ترجمه مناسب و شیوایی قلم و ... ، در پاسخ به ادعای ناکام‌بودن الهیات سنتی در پاسخ به مسئله شرّ، افزودند پاسخ‌های فلسفه و الهیات اسلامی در این مسئله را نمی‌توان نادرست تلقی کرد، ولی می‌توان گفت که پاسخ‌ها ناکافی هستند و باید امتداد مسئله شرّ با تنوعات گوناگون آن را در الهیات اسلامی پی گرفت. ضمن اینکه این مسئله با توجه به مبانی فلسفی انسان مدرن و بنیان‌های الهیات جدید غربی شکل گرفته و در نقد این مباحث باید نخست به نقد مبانی فلسفی و الهیاتی غرب مدرن پرداخت. 

در این جلسه همچنین دکتر مبینی با اشاره به دو نوع نگاه در فلسفه والهیات سنتی و فلسفه و الهیات جدید، که مانند دو نوع منظر متفاوت درفلسفه تحلیلی و فلسفه قاره‌ای  می‌باشند، توجه و دقت بیشتر در طرح مسائل جدید را با توجه به این دو گونه نگاه فلسفی و الهیاتی خواستار شدند. 
 
منبع: اخبار پژوهشکده فلسفه و کلام
کلمات کليدي
اخبار پژوهشکده فلسفه و کلام, نقد کتاب
 
امتیاز دهی
 
 

[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 108
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما