در بیستمین همایش کتاب سال حوزه کتاب«ماهیت فقهی دولت و ضمان اقدام‌های زیانبارآن» شایسته تقدیر شد. در بیستمین همایش کتاب سال حوزه کتاب«ماهیت فقهی دولت و ضمان اقدام‌های زیانبارآن»عضو هیأت علمی پژوهشکده فقه و حقوق شایسته تقدیر‌شناخته شد.

در چکیده این کتاب آمده است:
گسترش چشمگیر قلمرو مسئولیت و خدمات دولت‌ها، پیدایش نظریه‌های سیاسی و حقوقی جدید در تعریف خاستگاه دولت و نیز حرکت به سوی هرچه پاسخگو‌تر کردن آنها این پرسش را تقویت کرده است که دامنه مسئولیت دولت در برابر اقدامات زیانبار خود و کارکنان آن تا کجاست؟ آیا از نگاه فقهی چنین اقدام‌هایی ضمان‌آور است؟ با پذیرش ضمان، جبران زیان بر عهده کیست و راه جبران آن در برابر دولت یا حاکم و کارکنان آن که متکی به قدرت‌اند، کدام است؟ آیا امکان شکایت علیه حاکم یا دولت اسلامی وجود دارد؟
     در این پژوهش، افزون بر اثبات فقهی ضمان‌آوری اقدامات زیانبار دولت و کارگزاران و کارکنان آن و مسئولیت دولت در برابر این زیان‌ها و لزوم وجود نظام ویژه برای جبران آنها، شناخت خاستگاه و ماهیت تاریخی و فقهی دولت و قلمرو اختیارت و نیز بررسی شخصیت حقوقی از جمله شخصیت حقوقی دولت به تفصیل مورد توجه و بررسی قرار گرفته است و همراه با گزارش مسئولیت مدنی دولت در قوانین موجود، چند پیشنهاد برای تکمیل آن پیش‌رو گذاشته است.

این کتاب توسط نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در قطع وزیری و در 622 صفحه چاپ شده است.
در بیستمین همایش کتاب سال حوزه کتاب« ماهیت فقهی دولت وضمان اقدام های زیانبارآن »‌اثر حجت‌ الاسلام و المسلمین سید ضیاء مرتضوی عضو هیأت علمی گروه مسایل فقهی و حقوقی پژوهشکده فقه و حقوق به عنوان اثر شایسته تقدیر انتخاب گردید.
منبع: تولید محتوای پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
کلمات کليدي
اخبار پژوهشکده فقه و حقوق, پژوهشکده فقه و حقوق, همایش کتاب سال حوزه, حجت‌ الاسلام و المسلمین سید ضیاء مرتضوی, کتاب اهیت فقهی دولت وضمان اقدام های زیانبارآن
 
امتیاز دهی
 
 

[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 105
Guest (PortalGuest)

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي - دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم
مجری سایت : شرکت سیگما