مریجی
1397/9/11 يكشنبه معاون آموزش دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم: کتابداری از شریف ترین شغل ها است معاون آموزش دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با اشاره به شرافت کتابداری، این شغل را فرصتی بی بدیل برای بهره های معنوی دانست.

به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین شمس الله مریجی در دومین همایش «کتابداران دفتر تبلیغات اسلامی» که در دانشگاه باقرالعلوم(ع) برگزار شد، با بیان این که هر کسی در عالم باید کاری را انجام دهد، گفت: مهم این است که کاری که انجام می‌دهیم، بدانیم که آیا کار هدف از زندگی است و یا زندگی هدف از کار می‌باشد.

وی با بیان این که اگر هدف، زندگی کردن باشد برای انسان مهم نخواهد بود که چه کاری انجام دهد ولی اگر هدف کار کردن باشد در این جا ماهیت کار مهم می شود، افزود: کتابداری و مسؤولیت کتابخانه، کار بسیار شریفی است و سروکار انسان در این شغل شریف با علم و عالم است و انسان فرصت طلب می تواند نهایت بهره را از این شغل شریف ببرد.

معاون آموزش دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با بیان این که مخاطبان و مراجعین عرصه کتابداری کسانی هستند که یا عالم می‌باشند و یا در مسیر کسب علم قرار دارند، افزود: پیامبر اکرم(ص) در پاسخ به ابوذر که پرسید آیا شرکت در تشییع جنازه یک عابد ارزشمندتر است یا حضور در محضر عالم، فرمودند که حضور در مجلس علم ولو برای لحظاتی ارزشمندتر از حضور در تشییع جنازه هزار شهید است و امیرالمؤمنین(ع) هم می فرماید کسی که به یک عالم احترام بگذارد، در حقیقت خداوند را احترام گذاشته است.

وی تصریح کرد: پیامبر(ص) در ادامه روایت فرمودند نگاه کردن به صورت عالم بهتر از آزاد کردن هزار عبد است و نشستن در مقابل عالم در مجلس علم بالاتر است از قیام هزار شب برای خواندن نماز شب که در هر شب هزار رکعت نماز بخواند.

حجت الاسلام والمسلمین مریجی ادامه داد: پیامبر(ص) فرمودند نشستن در برابر عالم بهتر از کسی است که همراه پیامبر(ص) در هزار جنگ شرکت کند، اباذر پرسید که مذاکره علمی آیا از ختم قرآن هم بهتر است؟ ایشان فرمودند که نشستن در جلسه مذاکره علمی از 12 هزار ختم قرآن بهتر است زیرا در مذاکره علمی انسان حرام خدا را از حلال خدا می فهمد؛ سپس ادامه دادند که جلوس نزد مذاکر علم از عبادت یک سال که روزهایش را روزه بگیریم و شبها را شب زنده داری کنیم، بهتر است.

وی افزود: کتابداری به معنی این است که انسان به جای این که عکس علما را در طاقچه بگذارد، مغز علما را در طاقچه بگذارد و اگر ناهمواری و سختی هم در مسیر کتابداری وجود دارد، انسان باید این ناهمواری ها را به خاطر شرافت کاری که دارد، تحمل کند و این بسیار ارزشمند است.

معاون آموزش دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با اشاره به تخصصی بودن رشته کتابداری اظهار داشت: هیچ کس بهتر از کسانی که در صحنه هستند، نیازها را درک نمی کند، بنابراین بهتر است نماینده کتابداران و مسؤولان کتابخانه ها، عضو کمیته کتاب دفتر تبلیغات اسلامی باشند تا در بحث نیازهای کتابخانه ها بهتر عمل شود.

وی اظهار داشت: اگر این جلسات ادامه پیدا کند و به صورت رسمی یا غیر رسمی تبادلات، ایجاد و تجربیات به مدیران انتقال داده شود، کمیته کتاب و مدیران تصمیم گیرنده بهتر می توانند در بحث بودجه‌بندی عمل کنند.

حجت الاسلام والمسلمین مریجی با اشاره به این که اگر هدف انسان مشخص باشد انسان به بیراهه نمی رود، گفت: اگر هدف انسان دنیا باشد، مانند کسی است که پیش پای خود را نگاه می کند و همیشه راه خود را کج می رود ولی اگر هدف انسان هدف متعالی آخرت و خشنودی پروردگار باشد، هرگز مسیر را کج نمی رود و به مقصد می رسد.

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار دفتر تبلیغات اسلامی

برپایی چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دفتر تبلیغات اسلامی در قم
معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم از برپایی چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری این دفتر در مرکز همایش های غدیر قم خبر داد.

برنامه‌های چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی
برنامه‌های هفته پژوهش و فناوری و چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم اعلام شد.

آیین رونمایی از کتاب «ترجمه اصول کافی» استاد انصاریان برگزار می شود
با حضور فرهیختگان و اساتید حوزه و دانشگاه آیین رونمایی از کتاب ارزشمند «ترجمه اصول کافی» استاد حسین انصاریان از سوی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار خواهد شد.

دفتر تبلیغات اسلامی میدان‌دار برآورده کردن نیازهای نظام اسلامی
نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: دفتر تبلیغات اسلامی به عنوان نهادی حوزوی از دیرزمان همیشه مرکز اجتماع، حضور و تبادل فکر و اندیشه بوده و می تواند میدان دار برآورده کردن نیازهای نظام اسلامی باشد.

نظریه «تزاحم واجبات شرطی در قانون گذاری» مورد نقد و بررسی قرار گرفت
پیش اجلاسیه کرسی نظریه پردازی نظریه «تزاحم واجبات شرطی در قانون گذاری» به همت پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.

نشست «راهبرد ساختار ارتقای کارآمدی نظام و دولت جمهوری اسلامی ایران» برگزار شد
نشست «راهبرد ساختار ارتقای کارآمدی نظام و دولت جمهوری اسلامی ایران» به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.

مراسم گرامیداشت هفته بسیج در دانشگاه باقرالعلوم(ع) برگزار شد
فرمانده مدافع حرم در سوریه با بیان این که جامعه بدون روحانی، جامعه‌ای یتیم است، گفت: حوزه‌های علمیه‌اند که بسیج و رزمندگان جبهه مقاومت را پرورش می‌دهند.

40 کرسی آزاد اندیشی در 40 سالگی انقلاب برگزار خواهد شد
با توجه به این که یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی که ترویج نقادی و گفتمان آزاد می باشد، 40 کرسی آزاد اندیشی و نظریه پردازی در 40 سالگی انقلاب توسط دبیرخانه کرسی های آزاداندیشی حوزه علمیه اصفهان برگزار می شود.

نشست علمی «بررسی مبانی تربیتی علامه طباطبایی و آیت الله سعادت پرور» برگزار شد
استاد تفسیر قرآن با بیان این که علمای متقدم اخلاق را نردبان رسیدن به توحید و ولایت قرار می دادند، گفت: اعتقاد به توحید، محوری ترین عنصر تعالیم اسلام است و تنها با نردبان اخلاق می توان به باور توحیدی دست یافت.

کارگاه «قرآن و سینما» برگزار می‌شود
کارگاه «قرآن و سینما» ویژه طلاب خواهر ایرانی و غیر ایرانی برگزار می‌شود.

گزارش تصویری
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما