لک زایی
1397/9/11 يكشنبه رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی: پرداختن به ارتباط قرآن و نیازهای جامعه خروج قرآن از مهجوریت را در پی دارد رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: پرداختن به ارتباط قرآن و نیازهای جامعه معاصر خروج قرآن از مهجوریت و عمل و توجه به قرآن و عترت را در بر می گیرد.

به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین نجف ‌لک زایی در مراسم بزرگداشت «دائره المعارف قرآن کریم و رونمایی از جلد 15 آن» که به همت پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در تالار شیخ طوسی این پژوهشگاه برگزار شد، اظهار داشت: کارهایی که در این پژوهشکده انجام شده است، کارهای زمین مانده ای بوده و هست که اقتضای تشکیل یک پژوهشکده را داشته و کاری گروهی و زیرساختی است که اگر به دنبال بحث اسلامی سازی علوم انسانی و توانمند سازی علوم اسلامی برای پاسخگویی به مسائل و نیازهای جامعه معاصر هستیم، از لوازم کار، همین کارهایی است که پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم انجام داده و می دهند.

وی با اشاره به آیه 40 سوره توبه گفت: آیه عجیبی است که می فرماید شما پیامبر(ص) را یاری نکنید خدا او را یاری می کند؛ یعنی این طور که اگر ما کاری را انجام ندهیم، بگوییم زمین می ماند نه اینطور نیست و خداوند مسیر دیگری را باز می کند و توفیق نگارش دائرهݑ المعارف قرآن کریم نصیب این پژوهشگاه شد. در ادامه آیه می فرماید وقتی که مشرکان جمع شدند و می‌خواستند که حضرت را به شهادت برسانند، خداوند نجاتش داد و آرامشی را بر قلب پیامبر(ص) نازل کرد و این سنت الهی است.

رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن دو دغدغه باید همزمان پیگیری شود، یکی دغدغه علمی و دانشی است که افق های پیش رو را برای ما بازتر می کند، یعنی بحث تفسیر موضوعی و دانشنامه های تخصصی که این پژوهشکده با مجموعه علوم اسلامی و انسانی پیوند می خورد و به لحاظ دانشی می خواهد کمک کند که این دانش ها در بعد اسلامی توانمندتر شوند و به لحاظ مبانی قوی‌تر شوند.

وی افزود: دغدغه دیگری که با توجه به رویکرد مسأله محوری موجود در دفتر تبلیغات اسلامی وجود دارد، بحث قرآن و نیازهای انسان و جامعه معاصر است که باید تقویت شود و قرآن و مسائل انسان معاصر را در کنار محور اول که قرآن و علوم اسلامی و انسانی است، به شکل پررنگ تر ادامه دهیم.

حجت الاسلام والمسلمین لک زایی اظهار داشت: در ادامه آیه مذکور می‌فرماید «جَعَلَ كَلِمَةَ الَّذِينَ كَفَرُواْ السُّفْلىَ‏  وَ كَلِمَةُ اللَّهِ هِىَ الْعُلْيَا  وَ اللَّهُ عَزِيزٌ حَكِيم» این تعبیر وجود دارد که کلمه «کفر» سفلی و پایین است و کلمه «الله» عُلیا است و مصداق تام و اتم این کلمه الله، قرآن و عترت است و ما مسلمانان باید خیلی مراقبت کنیم که روز قیامت آن گلایه پیامبر اکرم(ص) متوجه امت، حکومت‌ها، دولت ها و قوای اسلامی نشود و این باب جدیدی را به روی ما باز می کند که چه مقدار مسائلمان را با قرآن حل می کنیم.

وی گفت: اگر بحث دوم قرآن و نیازهای جامعه معاصر مجموعه ما پر رنگ‌تر شود، خروج قرآن از مهجوریت و عمل و توجه به قرآن و عترت می‌تواند بخشی از این وظیفه را بر عهده بگیرد و انجام دهد.

کلمات کليدي
لک زایی, معاون, پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی, دفتر تبلیغات اسلامی, حوزه علمیه قم
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار دفتر تبلیغات اسلامی

برپایی چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دفتر تبلیغات اسلامی در قم
معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم از برپایی چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری این دفتر در مرکز همایش های غدیر قم خبر داد.

برنامه‌های چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی
برنامه‌های هفته پژوهش و فناوری و چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم اعلام شد.

آیین رونمایی از کتاب «ترجمه اصول کافی» استاد انصاریان برگزار می شود
با حضور فرهیختگان و اساتید حوزه و دانشگاه آیین رونمایی از کتاب ارزشمند «ترجمه اصول کافی» استاد حسین انصاریان از سوی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار خواهد شد.

دفتر تبلیغات اسلامی میدان‌دار برآورده کردن نیازهای نظام اسلامی
نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: دفتر تبلیغات اسلامی به عنوان نهادی حوزوی از دیرزمان همیشه مرکز اجتماع، حضور و تبادل فکر و اندیشه بوده و می تواند میدان دار برآورده کردن نیازهای نظام اسلامی باشد.

نظریه «تزاحم واجبات شرطی در قانون گذاری» مورد نقد و بررسی قرار گرفت
پیش اجلاسیه کرسی نظریه پردازی نظریه «تزاحم واجبات شرطی در قانون گذاری» به همت پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.

نشست «راهبرد ساختار ارتقای کارآمدی نظام و دولت جمهوری اسلامی ایران» برگزار شد
نشست «راهبرد ساختار ارتقای کارآمدی نظام و دولت جمهوری اسلامی ایران» به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.

مراسم گرامیداشت هفته بسیج در دانشگاه باقرالعلوم(ع) برگزار شد
فرمانده مدافع حرم در سوریه با بیان این که جامعه بدون روحانی، جامعه‌ای یتیم است، گفت: حوزه‌های علمیه‌اند که بسیج و رزمندگان جبهه مقاومت را پرورش می‌دهند.

40 کرسی آزاد اندیشی در 40 سالگی انقلاب برگزار خواهد شد
با توجه به این که یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی که ترویج نقادی و گفتمان آزاد می باشد، 40 کرسی آزاد اندیشی و نظریه پردازی در 40 سالگی انقلاب توسط دبیرخانه کرسی های آزاداندیشی حوزه علمیه اصفهان برگزار می شود.

نشست علمی «بررسی مبانی تربیتی علامه طباطبایی و آیت الله سعادت پرور» برگزار شد
استاد تفسیر قرآن با بیان این که علمای متقدم اخلاق را نردبان رسیدن به توحید و ولایت قرار می دادند، گفت: اعتقاد به توحید، محوری ترین عنصر تعالیم اسلام است و تنها با نردبان اخلاق می توان به باور توحیدی دست یافت.

کارگاه «قرآن و سینما» برگزار می‌شود
کارگاه «قرآن و سینما» ویژه طلاب خواهر ایرانی و غیر ایرانی برگزار می‌شود.

گزارش تصویری
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما