واعظی
1397/9/11 يكشنبه نشست علمی «حکمت و سیاست در اندیشه علامه طباطبایی(ره) برگزار شد نشست علمی «حکمت و سیاست در اندیشه علامه طباطبایی(ره) از سوی مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی، نشست علمی «حکمت و سیاست در اندیشه علامه طباطبایی(ره)» از سلسله نشست های ایام بزرگداشت علامه طباطبایی(ره) برگزار شد.

در این نشست، حجت الاسلام والمسلمین واعظی «رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم» با اشاره به ادراکات سیاسی و اعتباری در اندیشه علامه طباطبایی(ره) یادآور شد: ایشان در یک دوران شصت هفتاد ساله واقعاً فعالیت‌های با برکتی انجام دادند و تفسیر المیزان ایشان قطعاً فخر شیعه و از بزرگ ترین افتخارات حوزه های علمیه است.

وی افزود: در مورد ادراکات اعتباری کاربست در حوزه فلسفه سیاسی بررسی کنیم، یعنی چه بازتابی در مسائل حوزه فلسفه سیاسی دارد، از این رو باید گفت که این نظریه اصل ادراکات ابداع ایشان است و تباری در علم اصول دارد و به ویژه استاد ایشان محقق اصفهانی آن را مطرح کرده اند ولی علامه طباطبایی(ره) این بحث را تجدید، احیاء و بسط داده است.

حجت الاسلام والمسلمین نجف لک زایی «رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و استاد دانشگاه باقرالعلوم(ع)» درباره امنیت در فلسفه سیاسی علامه طباطبایی(ره) اظهار داشت: علم سیاست از دولت بحث می کند و فلسفه و کارویژه دولت بحث تأمین امنیت است.

وی افزود: امنیت چیزی است که غیر از دولت نهاد دیگری متصدی آن نیست و وقتی از امنیت صحبت می کنیم، مهم ترین رکن در سیاست و دولت است و امنیت امری گرانبار از ارزش های هر جامعه ای است که این واژه در اندیشه سیاسی علامه طباطبایی(ره) به ویژه مسائل حکمی ایشان در تفسیر المیزان نکات بسیار مهمی را به دست می دهد که در دانش های دیگر هم قابل استفاده است.

سپس، علیرضا صدرا «استاد فلسفه دانشگاه تهران» در ارتباط با اهمیت و فلسفه این نشست، به سخنرانی پرداخت و با اشاره به نسبت فلسفه محض با فلسفه سیاسی در اندیشه علامه طباطبایی(ره) اظهار داشت: بزرگترین ویژگی علامه این است که فیلسوف و متکلم محض نیست بلکه نگاه سیاسی و اجتماعی به مسائل دارد، از این رو یک فیلسوف مدنی شناخته می‌‌شود.

وی ادامه داد: هر نظریه و بنایی هر چه بنیادی تر، جامع تر و نظام مند تر باشد، فرا زمانی تر می‌ شود و به همان میزان که کامل می باشد، کارآمد است مثل اتومبیلی که هرچه موتور قوی تر داشته باشد، کارآمدی بیشتری دارد که نظریات علامه طباطبایی(ره) از این سنخ است.

دبیری علمی نشست را مرتضی یوسفی راد «عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی» بر عهده داشت.

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار دفتر تبلیغات اسلامی

برپایی چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دفتر تبلیغات اسلامی در قم
معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم از برپایی چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری این دفتر در مرکز همایش های غدیر قم خبر داد.

برنامه‌های چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی
برنامه‌های هفته پژوهش و فناوری و چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم اعلام شد.

آیین رونمایی از کتاب «ترجمه اصول کافی» استاد انصاریان برگزار می شود
با حضور فرهیختگان و اساتید حوزه و دانشگاه آیین رونمایی از کتاب ارزشمند «ترجمه اصول کافی» استاد حسین انصاریان از سوی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار خواهد شد.

دفتر تبلیغات اسلامی میدان‌دار برآورده کردن نیازهای نظام اسلامی
نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: دفتر تبلیغات اسلامی به عنوان نهادی حوزوی از دیرزمان همیشه مرکز اجتماع، حضور و تبادل فکر و اندیشه بوده و می تواند میدان دار برآورده کردن نیازهای نظام اسلامی باشد.

نظریه «تزاحم واجبات شرطی در قانون گذاری» مورد نقد و بررسی قرار گرفت
پیش اجلاسیه کرسی نظریه پردازی نظریه «تزاحم واجبات شرطی در قانون گذاری» به همت پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.

نشست «راهبرد ساختار ارتقای کارآمدی نظام و دولت جمهوری اسلامی ایران» برگزار شد
نشست «راهبرد ساختار ارتقای کارآمدی نظام و دولت جمهوری اسلامی ایران» به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.

مراسم گرامیداشت هفته بسیج در دانشگاه باقرالعلوم(ع) برگزار شد
فرمانده مدافع حرم در سوریه با بیان این که جامعه بدون روحانی، جامعه‌ای یتیم است، گفت: حوزه‌های علمیه‌اند که بسیج و رزمندگان جبهه مقاومت را پرورش می‌دهند.

40 کرسی آزاد اندیشی در 40 سالگی انقلاب برگزار خواهد شد
با توجه به این که یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی که ترویج نقادی و گفتمان آزاد می باشد، 40 کرسی آزاد اندیشی و نظریه پردازی در 40 سالگی انقلاب توسط دبیرخانه کرسی های آزاداندیشی حوزه علمیه اصفهان برگزار می شود.

نشست علمی «بررسی مبانی تربیتی علامه طباطبایی و آیت الله سعادت پرور» برگزار شد
استاد تفسیر قرآن با بیان این که علمای متقدم اخلاق را نردبان رسیدن به توحید و ولایت قرار می دادند، گفت: اعتقاد به توحید، محوری ترین عنصر تعالیم اسلام است و تنها با نردبان اخلاق می توان به باور توحیدی دست یافت.

کارگاه «قرآن و سینما» برگزار می‌شود
کارگاه «قرآن و سینما» ویژه طلاب خواهر ایرانی و غیر ایرانی برگزار می‌شود.

گزارش تصویری
Guest (PortalGuest)

پورتال اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
مجری سایت : شرکت سیگما